úvod propozice závodu disciplíny přihlášky výsledky galerie řekli o závodu partneři mapa areálu kontakt FAQPořadatel:

Organizační zajištění:

Webhosting:FAQ

Co se v propozicích Police Open přesně myslí služební zbraní?

Závod Police Open je koncipován jako závod zejména pro příslušníky ozbrojených složek a střílí se tedy zbraněmi, obvykle používanými v těchto službách. Služební zbraní v těchto složkách je obvykle samonabíjecí pistole v ráži 9 mm Luger, případně jiné srovnatelné ráže s kapacitou kolem 15 nábojů ve standardním provedení bez jakýchkoli dodatečných úprav. V ČR jsou to například pistole Glock 17, 19, ČZ 75, 85 a zbraně podobných parametrů.


Je nějaký rozdíl mezi služební zbraní pro divizi LAW ENFORCEMENT a divizi CIVILIAN?

V divizi Law Enforcement má zbraň odpovídat stavu, jak ji běžný policista, celník apod. "vyfasoval" ze skladu a nic na ní neupravil. V těchto složkách jsou jakékoli úpravy prakticky vyloučené, takže např. dodatečné montáže/výměny trychtýře zásobníkové šachty, jiného spoušťového mechanismu, mířidel či různá další „vytunění“ se kterými by vás služební zbrojíř hnal, neprojdou ani na Police Open.
V divizi Civilian ovšem platí toto pravidlo přiměřeně, neboť se přihlíží k tomu, že závod je otevřen také pro veřejnost a "civilisté" na vlastní zbrani jisté úpravy provádět mohou.
V podstatě to znamená, že i v divizi Civilian zbraň musí odpovídat provedení "služebnímu" jako u „kriminálky“, avšak drobné odchylky, např. leštěním či záměnou součástek zmenšený odpor spouště, prodloužený záchyt závěru, stavitelná mířidla či jejich výměna např. za tritiová, zdrsnění úchopu apod. se v zásadě neřeší. Nesmí však jít o výslovně zakázanou úpravu, či úpravu, činící ze zbraně "závodní speciál". Stále musí jít o zbraň běžně nošenou v podmínkách policejní či jiné bezpečnostní služby. Takovými zbraněmi jistě nejsou například zbraně s 12" hlavní, zásobníkem na 33 nábojů, případně speciály za 75 000,-, které se v ČR vyskytují v počtu 1 ks.


Může policista, startující v divizi Law Enforcement použít v soutěži svou vlastní zbraň?

Může, pokud však tato zbraň splňuje požadavky, kladené propozicemi na služební zbraň, to znamená, že zbraň je stejné kategorie jako např. pistole Glock 17, 19, ČZ 75, 85 a jiné obdobné pistole běžně používané v ozbrojených složkách.


Mám zbraň ráže .22. Můžu ji v závodě použít?

V ozbrojených složkách se zbraně této ráže obvykle nepoužívají, a proto je její použití v závodě Police Open nemožné.


Chci startovat s revolverem (ráže .38 Special). Je to možné?

Revolvery se v našich ozbrojených složkách sice již příliš nepoužívají, ale zbraně této kategorie lze v závodě použít, pokud je jejich ráže obdobná jako nejběžnější pistolová 9 mm Luger. Počítejte však s tím, že v některých střeleckých situacích budete mít nedostatečnou kapacitu nábojů a na rozdíl od pistolářů budete muset častěji přebíjet. Tím se ocitnete ve značné nevýhodě, na kterou však, stejně jako útočník, ani pravidla nebudou brát žádný ohled.


Naše městská policie nesestaví celé družstvo. Můžeme se posílit kolegou z vedlejšího města?

V divizi Law Enforcement musí všichni členové družstva reprezentovat stejnou organizaci, např. Policii ČR, Vojenskou policii, obecní policii apod. To znamená, že sestavení družstva z příslušníků i tří různých obecních policií je možné. Totéž platí i pro soukromé bezpečnostní služby. Není však možné sestavit družstvo například ze dvou policistů a celníka.


Proč v disciplíně, kde se střílí jednoruč, nemohu odstranit závadu za pomoci ruky, která právě nestřílí a pak pokračovat ve střelbě opět jednou rukou?

Tato disciplína je koncipována tak, aby prověřila nejen přesnost střelby, ale přesně v duchu zásady „aby to bylo jako ze života“ je pro střelce připravena velmi obtížná pozice imitující zranění, kdy je druhá ruka skutečně nepoužitelná. Závady, nejčastěji uvíznutí prázdné nábojnice ve výhozním okénku a nepodání nového náboje nemívají při tomto způsobu střelby obvykle příčinu ve zbrani, ale v jejím špatném držení. Taková závada a nemožnost použít „zraněnou“ ruku má ve skutečném boji za následek většinou smrt obránce, a proto i tato disciplína to neumožňuje.


Jak přesně má vypadat uniforma pro start v divizi Law Enforcement?

Pravidla závodu určují, že to má být oficiální hlídková nebo pracovní uniforma (kombinéza) podle organizace, čímž je její podoba jednoznačně určena. Uniforma musí být složena výhradně ze „služebních“ výstrojních součástek a nesmí obsahovat součástky neslužební. Dále kombinace těchto služebních výstrojních součástek musí odpovídat výstrojnímu předpisu pro hlídkovou či pracovní uniformu. Oficiální podoba těchto uniforem se dá obvykle snadno zjistit na stránkách příslušné organizace, např. Policie ČR.


Chtěli bychom se zúčastnit Police Open, ale nejsme si jisti, zda na to střelecky „máme“. Jaká musí být úroveň střelců?

Střelecké situace Police Open jsou postaveny tak, aby se závodu mohl bez obav zúčastnit i průměrný střelec, působící v ozbrojených složkách. Závod po technické i taktické stránce zvládne, jistě však nezasáhne do bojů o přední místa. Zároveň však účast v závodě může být skvělou příležitostí ke zjištění, co a na jaké úrovni je pro službu třeba umět a podívat se na výkon skutečných mistrů, jichž je ve startovním poli celá řada.


Jak je to v Police Open se skrytým nošením zbraně v civilním oděvu?

V divizi CIVILIAN je potřeba použít civilní oděv, který umožňuje spolehlivé skryté nošení zbraně v pouzdře na opasku. Oděv také musí být typově shodný s tím, který většina populace používá v aktuální povětrnostní situaci. Není tedy např. možné startovat při teplotách pod bodem mrazu v tričku s krátkým rukávem s poukazem na to, že to tak závodník obvykle dělá. Pořadatel při zahájení závodu obvykle stanoví povinný způsob užití civilního oděvu pro všechny závodníky po celou dobu závodu.


Překvapil nás trochu systém s pevnými startovními časy, který v podstatě nikdo jiný při organizaci závodů nepoužívá. Proč tomu tak je v Police Open?

Pevný startovní čas dává střelci nejen jistotu, že nebude muset hodiny čekat ve frontě na svých několik minut slávy, ale také mu umožňuje beze spěchu promluvit s kolegy, podívat se na výkon soupeřů či favoritů, navštívit stánky partnerů závodu či si vychutnat občerstvení.
Od začátku vedeme Police Open nejen jako střelecký závod, ale také místo pro setkání střelecké veřejnosti. Rádi bychom ze závodu měli časem i jakousi společenskou událost, kam se bude jezdit nejen za střelbou, ale i za přáteli, a proto u diskutovaného systému určitě zůstaneme.